Home Blog pc-software instal win XP a Mandriva na 1 HDD na Compaq nc6320

instal win XP a Mandriva na 1 HDD na Compaq nc6320

Popis: 2008-11-20 | pc-software instal win XP a Mandriva na 1 HDD na Compaq nc6320 | NEjspis lze i po instalaci na HDD v modu ATA naucit WinXP SATA, ale nemam to odzkousene.
Klíčová slova:
Hits: 3467
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Blog - pc-software
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 20 Listopad 2008 01:00

V srpnu 2008 jsem zjískal notebook Compaq nc6320. Jelikž tou dobou jsem již s výhodou měl na PC instalovány dva OS ... Win XP a Mandriva Linux 2007.0 Free. Rozhodl sem se instalovat i na Compaq nc6320.V Pc JSem měl fyzicky dva ATA HDD, tedy jsem si do jednoho(HDD-0) nainstaloval WinXP a do druhého Mandriva 2007.0. Zde nebyl nutný žádný specielní postup, vyjma toho, že jako první byl nainstalován WinXP. Po instalaci Mandriva došlo k automatické detekci Windows partition a začlenění do bootovacího menu LILO. Vše funguje "samo" a hned na poprvé.Při instalaci na Compaq nc6320 byla odlišná situace. Notebook je osazen jedním SATA HDD. Správný postup instalace XP a Mandriva 2008.1 je tento:

 1. Pokud se Ti to co pisu nize nechce delat staci jen vypnout v Biosu SATA. Jak pisu hned dale.
  NEjspis lze i po instalaci na HDD v modu ATA "naucit" WinXP SATA, ale nemam to odzkousene.
  Při startu BIOSu dát F10 - enter setup. Zde pak v device settings dát na řádku NativeSATA "Disable", potvrdit F10, uložit a odejít. Je to nutne jelikož standardni Bootovací verze XP neumí bootovat(pracovat, proste ho nevidi) z SATA disku.
 2. Pokud jsi nechal SATA zapnute je nutne mit pro rozpoznani SATA upraveny BootCD WinXP nebo mit floppy 3,5" s drivery SATA. Ja zvolil prvni cestu.
  Nejvyhodnejsi je vytvorit pomoci nLite SW vlastni bootovaci WinXP. Tento uzitecny SW komunikuje CZ a umi i vytvoreny obraz vypalit jako BootCD. Pri nasi implemantaci driveru SATA(uprave instalace) vyuzijes nastroj aktualizace a ovladace, kde pridas SATA ovladace. Ty SATA naleznes na HP_site "floppy" sp32478 pro zavadeni SATA ovladacu pri BootCD_XP a rovnou prihraj i drivery SP32781 pro XP(asi neni podminkou ale ja to tam smahnul taky). Notebook Compaq nc6320 vsak nema floppy. Aby si zjiskal soubory z "floppy" sp32478 uvedene v navodu na zprovozneni SATA musis mit virtualni nebo USB Floppy(USB mi prijde ulet, ja provedl pres virtualni). Pred spustenim "floppy" sp32478 tedy namountujes VCD(A:) a pak odtud v nLite pripojis pres "ini" driver.
 3. Pri tvorbe BootCD v nLite, doporucuji zaclenit i sp2 nebo pozdější.
 4. Zastrčit BooT WinXP a po nastartování boot_OS smazat celý disk. Rozděli jej na dva stejně velké oddíly(v mém případě 56=28+28Gb) a do prvního oddílu nainstalovat WinXP.
 5. Po instalaci WinXP vložit BooT Linux Mandriva 2008.1. Nabootovat a zvolit - instalce
 6. Po nějaké době se dostanete k výběru místa na HDD, kam se bude Mandriva instalovat. Zvolte "vlastní uspořádání" a pak vyberte prázdný oddíl na HDD-0 (disk D:) a stiskněte automaticky rozmístit. Vytvoří se zde tři disky kořenový, odkládací a uživatelský. Dejte "hotovo".
 7. po dokončení instalce Mandriva a rebootu Tě před zaváděním OS osloví Boot manager - Lilo, kde lze zvolit z jakého oddílu(jaký OS) se má nabootovat. Tento Lilo manager lze nakonfigurovat v Mandrivě v systémových nástojích.

Přeji hodně zdaru.

Aktualizováno Pondělí, 24 Leden 2011 22:07