Joomla | Zrychlení webů hostovaných u Wedos | pc-software

Joomla | Zrychlení webů hostovaných u Wedos

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Zpomalení webů

Nedávno mi zpomalilo načítání několika webů poháněných Joomla, hostovaných na Wedosu, na neúnosnou mez.

Nejen, že je otrava čekat na web a i roboti maji  problém s načtením, google hlásil nenačtenou stránku z důvodu času, ale začalo docházet až k error 500 - nedostatečný čas pro načtení stránky.

Nejpve jsem hledal chybu u sebe, tj. optimalizoval jsem (promazával jsem nepotřebné ;-) ) com_, mod_, plg_, MySQL a hledal jiné chyby a důvody zpomalení. A skutečně "něco" jsem nalezl a opravil. Ale rychlost byla stále nedostatečná a rozkolísaná v čase.
Rozhodl jsem se tedy použít cashe stránek. Při tom jsem zjistil, že na J! lze cahovat pouze pro nepřihlášené, no co se dá dělat Drupal prej umí i přihlášené .... Ale rychlost načtení stránek byla stále nízká i se zapnutou cache, zejména "first bite time" (FBT) byl st8le hroznej - v jednotkách vteřin.

Začal jsem tedy pátrat na Internetu jak zrychlit web a zjistil jsem, že vedle optimalizace skriptu, je tu ještě odezva MySQL serveru. Nutno říct, že u některých databází se nedalo v phpMySQL kvůli dlouhé odezvě prakticky už nic dělat (třeba optimalizovat tabulku nebylo časově únosné ikdyž jsem zbytečné a velkésmazal nebo promazal obsah). Ale tady jsem už nevěděl jak dál, zda záleží na struktuře DTB, např InnoDB vs MyISAM. Celé se mi nezdálo, že bych byl na vině jen já, hlavně kvůli tomu, že FBT během času velice kolísal, a to i o desítky vteřin, např 2s vs. až 30s.

Podstatná část mého řešení

Po několika dnech mi sám od sebe napsal jeden z techniků Wedosu, dovolím si zde část jeho textu publikovat, cituji:

 

"

120px-Mysql

Vážený zákazníku,
u vašeho webu jsme zaznamenali potíže s databázovým serverem a z toho důvodu jsme jednu z vašich databází přesunuli na jiný server, kde je více kapacit pro výkon, který vyžaduje."

 

To jsem pochválil a měřením zjistil, že se rychlost dotyčného webu velice zlepšila.

S poznatkem, že migrace na novou databázi (na jiném serveru) velice (o řád až dva řády) zlepší FBT, jsem ke své spokojenosti migroval i další web s vysokým FBT.

Nezapomeň zkontrolovat web než začeš migrovat databázi!

Pro ty, kteří by se chtěli těmito řádky inspirovat, doporučuji nejpreve provést vešterou běžnou optimalizaci webu a zkontrolovat i zda nebyl web napaden útočníky (aktualizace CMS, FTP kontrola souborů atp.). Taky si odzkoušet rychlost odezvy MySQL webového rozhraní např. na optimalize table... a až potom migrovat (= založit novou dtb a tam přenést data).

Linky