Home Blog propagace koupě nemovitosti bez realitní kanceláře

koupě nemovitosti bez realitní kanceláře

Popis: 2009-05-19 | nemovitost koupě nemovitosti bez realitní kanceláře | Rizika při koupi nemovitosti: Připravené návrhy smluv od bezrealitky.cz Na co by kupující neměl zapomenout E-advokacie Největším rizikem je převod peněz Nezaplacená daň může způs
Klíčová slova:
Hits: 2425
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Blog - propagace
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 19 Květen 2009 01:00


Rizika při koupi nemovitosti:
Rizika hrozí i při koupi zprostředkované realitní kanceláří. RK "kope" za prodávajícího! (Ikdyž peníze vkládá kupující)

novinky-prodej bez zprostředkovatele roste
V případě absence odborného dohledu nad průběhem transakce je nejrizikovější částí celého obchodu převod peněz. „Převod peněz by měla zajistit nezávislá třetí osoba, která bude korektnost transakce garantovat – advokát, notář nebo banka, nikoli realitní kancelář,“ důrazně doporučil Aujezdský. Důvodem je nejen prevence před možnou zpronevěrou peněz, ale i ochrana pro případ úpadku realitní kanceláře.

Podle české legislativy realitní činnost nepatří mezi takzvané vázané živnosti, to znamená, že v tomto oboru může podnikat prakticky kdokoli.

kurzy.cz-prodej-nemovitosti-bez-realitni-kancelare-se-zdvojnasobil

Podle advokáta Josefa Aujezdského z advokátní kanceláře E-advokacie je růst realitních transakcí bez zprostředkovatele důsledkem většího právního povědomí prodávajících a kupujících: „Lidé si začínají uvědomovat, že realitní kancelář nemůže sama o sobě garantovat úspěch transakce. Podle české legislativy realitní činnost nepatří mezi takzvané vázané živnosti, to znamená, že v tomto oboru může podnikat prakticky kdokoli.“

Největším rizikem je převod peněz
Podle analýzy realitního serveru bezrealitky.cz je nejrizikovější vlastní převod peněz a absence odborného dohledu nad průběhem transakce. Důsledkem mohou být několikaměsíční zdržení převodu nemovitosti, neplatnost kupní smlouvy, nebo dokonce ztráta peněz. „Převod peněz by měla zajistit nezávislá třetí osoba, která bude korektnost transakce garantovat – advokát, notář nebo banka, nikoli realitní kancelář,“ důrazně doporučil Aujezdský. Pádným důvodem je nejen prevence před možnou zpronevěrou peněz, ale i ochrana pro případ úpadku realitní kanceláře.
 
Riziko, že některé, zejména menší realitní společnosti v době krize zkrachují, je docela reálné. „Řada z nich přitom nemá uzavřeno pojištění odpovědnosti za způsobené škody, a jejich klienti tak mohou o svoje peníze přijít,“ varoval Jakub Havrlant. Pokud chtějí mít účastníci transakce jistotu, měli by využít služeb advokáta. „Ten, na rozdíl od realitní kanceláře, odpovídá za správnost vyhotovovaných dokumentů a musí být pojištěný pro případ vzniku škody, kterou by případně způsobil v souvislosti s poskytováním právních služeb,“ dodal Havrlant.

 
Sama kupní smlouva by se měla podepsat až ve chvíli, kdy jsou peníze složeny na účtu u důvěryhodné třetí osoby – notáře či právníka. „Nabytí vlastnictví ovšem není spojeno s podpisem kupní smlouvy, ale vzniká až ve chvíli, kdy katastr kupujícího zapíše jako nového majitele nemovitosti. Do té doby by peníze měly zůstat u notáře nebo advokáta,“ doporučil Jakub Havrlant.
 
Nezaplacená daň může způsobit nepříjemnosti
Poslední častou chybou je absence dohody o způsobu zaplacení daně z převodu nemovitosti. Kupující by si v případě převodu bytu nebo domu v osobním vlastnictví měl ohlídat, aby prodávající řádně zaplatil daň z převodu nemovitosti. „Kupující totiž funguje jako ručitel, což v praxi znamená, že když daň neuhradí prodávající, finanční úřad se obrátí na nového majitele,“ vysvětlil ředitel bezrealitky.cz Jakub Havrlant.
 
Řešení je přitom velmi jednoduché: stačí osobu nebo instituci, u níž jsou peníze uloženy – notáře, advokáta či banku –, požádat, aby daň, která odpovídá třem procentům hodnoty nemovitosti, sama z uložených peněz vyplatila. Pokud je byt v družstevním vlastnictví, daň z převodu se neplatí.



Připravené návrhy smluv od bezrealitky.cz
budoucí kupní smlouva
kupní smlouva

Na co by kupující neměl zapomenout

  • Ověřte si, zda byt není zastaven nebo na něm není věcné břemeno.
  • Peníze má prodávající obdržet až poté, co budete jako nový vlastník zapsán na katastru nemovitostí.
  • Za byt vždy plaťte převodem z účtu.
  • Neplaťte nic neoficiálně.
  • Při koupi nepostaveného bytu sepište doložku o ceně za metr čtvereční pro případ, že byt bude menší.
    Zdroj: finweb.ihned.cz
Aktualizováno Pondělí, 24 Leden 2011 22:14

Komentáře  

 
0 # RE: koupě nemovitosti bez realitní kancelářePražan 2011-12-26 12:48
Ověřte si, zda byt není zastaven nebo na něm není věcné břemeno. Doporučuji konzultaci s advokátem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat