Home Blog sklo Základní poznatky

Základní poznatky

Popis: 2006-10-14 | sklo Základní poznatky | Sklo jak ho známe jako materiál je pružná pevná látka. V transformačním intervalu a do liquidu viskoelastická, nad teplotou liquidus viskózní.Sklo je přechlazená kapalina. Každá látka se může stát sklem. Záleží
Klíčová slova:
Hits: 2001
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Blog - sklo
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 14 Říjen 2006 01:00

Sklo jak ho známe jako materiál je pružná pevná látka. V transformačním intervalu a do liquidu viskoelastická, nad teplotou liquidus viskózní.Sklo je přechlazená kapalina. Každá látka se může stát sklem. Záleží pouze na rychlosti chlazení v okolí teploty solidus. Sklo je krystal co nestihl zkrystalizovat. Sklo je látka temodynamicky nestabilní.
Výroba tradičně radiační, odporové, indukční pece
Zpracování v teplotně relativně úzké oblasti od teploty liquidu do teploty specifické pro různé typy skel(tvrdé-měkké, krátké-tvrdé) a technologie výroby(lis, fuk, lisfuk, tažení, lití, rozfukování). Dodatečné rafinace: broušením, leptání, tvarování v plamenu(svařování), tvrzení, dekorace(lazura, …)
Struktura sítě matrice narušené modifikátory. V síti jsou síly kovalentní mezi sítí a modifikátory iontová. V sítích se u oxidových skel jedná o síťotvorné (malé prvky B, Al, Si, P, IIIA VIA VA a a velké prvky Pb Sn,) a můstky = kyslík. Modifikátory jsou zejména Na, K, Mg, Ca, Ba, Li, Fe, Jedy z čeření C, S, Cl, As. Charakter vazby způsobuje křehkost, odolnost a tvrdost, dává možnost optické čirosti.
Ceněné užitné vlasnosti jsou: výborná odolnost zejména proti kyselým tekutinám, čirost a optika, variabilita, dostupnost, přijatelná pevnost a pružnost, specielní vlastnosti-hitech(propustnost, elektricá vodivost, vitrifikace, tenké vrstvy)

Viskozitní body

viskozitní body

převzato z vslib.cz

Techologie dle viskozity

techoloie podle viskozity

převzato z vslib.cz

Aktualizováno Pondělí, 24 Leden 2011 22:08