Vliv pH na kondici rostlin
pH zálivky při pěstování ovlivňuje možnost rostlin přijímat živiny.
Pěstovat lze v substrátu (hlína, kokos, keramzit, atp) nebo bez substrátu (hydroponie, aeroponie atp.). Substrát různou měrou tlumí efekt pH zálivky. U bezsubstrátů se mluvýí spíše o živném roztoku.
Ať tak či onak, každá živina má své optimální rozpětí pH při kterém nejsnáze přechází do rostliny. Podle druhu rostliny a její fáze se pH optimum mění. Více záleží na rostiině než na fázi.
Nejčasteji naše kutlurní rostliny vyžadují rozmezí 6,6 – 7,2. Nejlépe si zjistit co který rostlinný druh, či přímo jedinec vyžaduje.
Například pokud máme takový graf vidíme optimum mezi 5,5 – 6,5. Tedy jde o poněkud kyselinomilnější rostlinu než je běžné a o cca 2 body pH než je např. kohoutková voda v Praze. To už je hodně vzdáleno od optima.
Úprava pH
pH při přípravě zálivky nebo živného roztoku, lze s výhodou pužít ředěnou kyselinou fosforečnou. Prodává se v zahradnictví (nejlépe, ta je čistoty vhodné), ale i v drogeriích atp, často koncentrovaná (cca 50%).
Postup
-
Pro vlastní úpravu pH si ji nejprve naředíme do zásoby a poměr ředění zapíšeme na lahev. Mě se osvědčilo ředění 1:20 (ml voda : ml 49%P2O5). Zásobní naředěnou kyselinu je dobré mít v tmavé lahvy a při pokojové teplotě (ne na slunci, rozkládá se).
-
Vodu pro zálivku či roztok okyselujeme postupně naředěnou kyselinou a neustále mísíme / kontrolujeme pH vody.
-
Kyselina je trojsytná a tak se stane, že dlouho jako by pH vody nereaguje na přídavky až najednou je voda kyselá až moc. Následným problémům se vyhnete tak, že zásobní nádobu na zálivku naplníte jen do 1/2 - 1/3. Aby byl případně prostor nalít čerstvou vodu a pH lehce zvýšit. Zásadně nedoporučuji neutralizovat, např. sodou. Zbytečně se vyčerpá EC pro užitečné ionty ionty neužitečnými (Na+).
-
Poznamenáme si na zásobní lahev kolik ml ředěné kyseliny bylo potřeba k dosažení požad. pH
Při úpravě (snížení) pH použijeme
-
konc. kyselina fosforečná
-
zdrojová voda (dešťová < kohoutková 7,2 < čerpaná studně)1
-
kolorimetrickou soupravu pro měření pH, tzv. ph tester
-
plastovou injekční stříkačku 10ml
-
(odměrku po cca 2ml) nebo znalost objemu zásobní nádoby
-
měkčenou pvc hadičku prm. 3mm delka cca 10cm
-
lahev od okurek
-
zásobní nádrž, např 40l obal na barvu (ne po barvě) z Bauhauzu
-
ochranné pracovní pomůcky - rukavice pvc, ochranné brýle či štít. Pracujeme na stole v běžném prac. oděvu a uzavřené obuvi
Shrnutí postupu
-
zdrojová voda se okyseluje postupně v krocích pomocí předem připravené cca 2.5% H3PO4.
-
2.5% H3PO4 získáme např. smícháním 20ml 50% H3PO4 s 80ml zdrojov0 vody.
Přidá se kyselina . Nejprvě větřím a postupně menším a množstvím předem připravené
-
Objem 2.5%H3PO4 poprvé zkuste 7.5ml na 10l kohoutkové vody v Praze. Zkontroluj pH. Jakmile si v půli cesty dej poloviční dávku 10%H3PO4 a tak dále.
-
Kyselina je trojsytná vyžaduje větší jemnocit
Zásady práce
-
kyselina fosforečná v použitých koncentracích je žíravá, korozinví, leptavá, oxidující R-věty R34; S-věty S1/2, S26, S45
-
lejte kyselinu do vody
Obrázky
Odkazy a zdroje
|