Home Blog ekonomie světová krize 2008-20??

světová krize 2008-20??

Popis: 2009-01-21 | ekonomie světová krize2008-20?? | V současné době tvrdí bankovní poradci, analytici, jiní odborníci a politici mnoha zemí, že do půl roku, tedy někdy v červenci 2009 nastane obrat finanční krize. Ale dá se tomu věřit?   Prognózy o růstu
Klíčová slova:
Hits: 2873
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Blog - ekonomie
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 21 Leden 2009 01:00

V současné době tvrdí bankovní poradci, analytici, jiní odborníci a politici mnoha zemí, že do půl roku, tedy někdy v červenci 2009 nastane obrat finanční krize. Ale dá se tomu věřit?

 

Prognózy o růstu ekonomiky z konce minulého roku mluvily o sice nepatrném, ale růstu ekonomiky v roce 2009 a teď na začátku r.2009 se mluví např. v německu a česku o cca -2,5%?
Můj odhad je pesimistický, odhaduji obrat za 3 roky.
Vycházím z podobnosti hospodářské krize z 30-tých let dvacátého století. Předpokládám, že současná světová finanční krize přeroste v hospodářskou krizi, případně v světovou hospodářskou krizi
Bude velmi záležet na postoji státních vlád. Jak často slýcháme je jediným lékem(ale funguje teto lék?) roztočit kolo trhu. To lze několika způsoby. Např. státními penězi, napumpováním peněz do krachujících bank, nalitím peněz do trhu prostřednictvím dávek občanům nebo státních zakázek.

Jde o blud.

Skutečně důležté je snížit náklady, výdaje státu. Nezbytné jsou reformy. Snad v každém státě světa.

 

"Pumpování" peněz do bank může být vzhledem k záměru státních vlád vyléčit ekonomiku nadmíru rizikové. Např. USA podmiňuje peněžní "půjčky" bankám tím, že budou tyto peníze půjčovat dál, a to zejména řadovým občanům. Ale jak to dopadne? ... .
Ani tvorba "umělých" státních zakázek není bez vad. Vedle zvýšení korupce dojde i k snahám socialistů, potažmo nacionálních socialistů a komunistů uzmout moc na úkor demokracie. Voliči vzhledem k težkosti doby teď budou mnohem přístupnější vyhraněným názorům. Viz. např. Adolf Hitler a Německo ve 30-tých letech dvacátého století a Rudá revoluce ve 20-tých letech. V pozadí obou stála hospodářská krize.
Jako nejméně rizikové se zdá být dotažení daňové reformy, případě změkčení daní. Rizika jsou minimální a nejedná se o krok stranou z "vytyčené" cesty k dosažení demokraticko-kapitalistického bahobytu.


 

Předpokládám, že vlády záhy opustí první způsob oživení - pumpováním peněz. Čím dřív to udělají, tím budou mít volnější ruce pro přechod k druhé nebo lépe k třetí variantě, k ozdravení pravidel - zákonů, případně ke kombinaci. Tuto kombinaci předpokládám a tak odhaduji obrat krize relativně brzo už v r. 2012.
 

Aktualizováno Pátek, 21 Říjen 2011 08:00