Home Blog finance Kypr bankrotuje

Kypr bankrotuje

Popis: Kypr se blíží k bankrotu. Nechá se zachránit od EU nebo od Ruska? Co sleduje EU zdaněním vkladů a o co by mohlo jít Rusům.
Klíčová slova:
Hits: 1575
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Blog - finance
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 20 Březen 2013 01:51

Kypr, "Malá, ale systémově stěžejní ekonomika Eurozóny".

malba-krach-kypru


Platební neschopnost Kypru

Koncem minulého týdne se zhoršily vyhlídky Kypru, co se týče jeho možnosti dostát závakům věřitelům.
Platební nescopnost je vyvolaná jednak splatností půjček státu a jednak předchzím sanováním Kyperských bank po problémech v Řecku - pokles cen řeckých dluhopisů vlastněných kyperskými bankami ( http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/kypr-stavi-svet-pred-dilema-penize-pujcit-nebo-darovat-965094 ).

Nabídka ECB pro Kypr

Kypr jako člen EU a navíc člen Eurozóny (platí EURem) dostal  15.3.2013 nabídku od ECB na půjčku cca 10mild EUR. Půjčka ECB členovi Eurozony není nic nového (Irsko , Řecko, Portugalsko a Španělsko ji již dostaly). Co je nové, je to, že tentokrát půjčku ECB podmiňuje výběrem částky cca 5mild EUR z bankovních domů na Kypru, a to skrze výběr jednorázové daně (dodnění na úroveň obvyklou v EU, vizte dále).

EU k tomu zřejmě přistoupila z několika důvodů. Kypr platí v EU za daňový ráj, kam utíkají "sídlit a danit" mnohé EU firmy. A opravdu korporátní daň 10% má v EU je Kypr a Bulharsko (http://www.financninoviny.cz/zpravy/index_img.php?id=255574 ). Dál je tu podezření na praní špinavých peněz.

Rozhodnutí parlamentu - návrh zamítnut

Dnes 19.3.2013 se konečně sešel kyperský parlament (až na potřetí úspěšně) k hlasování o návrhu EU, potažmo o návrhu vlády na jednorázové zdanění vkladů v bankách. S výsledkem - návrh odmítnut - přičemž pro návrh nehlasoval žádný z přítomných poslanců, proti bylo 36 a 19 se zdrželo.

Občané Kypru nad hlasováním parlamentu jásali v ulicích. Není však jisté, zda budoucí vývoj neznehodnotí jejich vklady mohem více než avizované "dodanění" 10%, pro vklady nad 100tis EUR, cca 7% pro vklady od 20 do 100tis EUR a 0% pro vklady do 20tis EUR.

Jak bude Kypr bankrotu čelit?

Kypru teď vyvstává problém, kde nalézt alespoň 1,2 mild EUD do letošního července. Nesplacením by se Kypr dostal do obtížné situace, velice těžko řešitelné bez zbankrotu země. V médiích se spekuluje o tom, že Kypr dá přednost dohodě s Ruskem. Zda by např. mohlo jít o pronájem vojenské základny nebo těžbu plynu na nedávno objevených Afroditiných polích se zatím neví. Co je ale jisté je, že v Kyperských bankách mají Rusové uloženo až cca 30% z veškerých vkladů.  Proto snad nepřekvapí, že se objevují i informace typu "Kypr nabídl Rusku odkup dvou nej. bank na Kypru za symbolické 1EURo.

Reakce českých poslanců

V hlouposti si většina českých poslanců nezadá s těmi kyperskými. Jejich motivem, podobně jako v minulosti, není prospěchu občanů, ale vytřískat co nejvíce politických bodů. Co naplat, že redaktor parlamentnilisty.cz pokládá otázku špatně. Od poslanců bych čekal víc než, že na hloupou otázku tupě přistoupí,( http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Prijdete-o-uspory-v-bance-Politici-zdeseni-z-kradeze-za-bileho-dne-266279 )

odkazy

odkazy na téma svobody (v USA )

 

Aktualizováno Pátek, 22 Březen 2013 13:46