google mění knižní svět | media

google mění knižní svět

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Další bitva Google, tentokrát s vydavateli knih

Google je schopen denně digitalizovat až 4000 svazků za den. V současnosti se jedná o cca 7mil. digitalizovaných svazků.
Digitalizace do nativního formátu PDF.
Podle platných zákonů ČR musí být před publikací autorských děl uzavřena licenční smlouva. Toto je probl. u některých osiřelých publikací konkrétně jde o Vyprodané knihy chráněné autorským právem. Rovněž Knihy v prodeji chráněné autorským právem. Kdežto Knihy nechráněné autorským právem nejsou nijak dotčeny a budou stále k dispozici. 
Rozhodující pro rozšíření projektu google i na publikace chráněné autorským zákonem je rozhodnutí Amerického okresního soudu u kterého je podána žaloba vydavatelů. Očekává se v říjnu 2009.
Vydavatelé a knihovníci straší kolapsem trhu s knihami. Spekulují o tom, že autoři přestanou psát knihy, neboť si je čtenáři nebudou kupovat, místo toho si je budou "zdarma" stahovat z Netu. A tak autoři nevydělají na živobytí.
Obavy jsou plané, ale chápu, že vydavatelé nechtějí přijít o svůj byznys. Myslím je pozdě, vývoj se nezastaví a digitální publikace převálcují papír a s ním i vydavatelský segment (vydavatelství, tiskárny, papírny, ...).

Google Books 
Dohoda o vyrovnání pro službu Vyhledávání knih Google
ČRo Vltava