každý je nahraditelný, ale dokážete si představit, že každý je nahraditelný počítačem - robotem?
-
Jan Krásný · SubscribeSubscribed · Top Commenter · Art Director at Art Director
To se stát nemůže. Jsou určité role, které počítač / robot může za člověka nahradit, nemůže však nikdy nahradit člověka ve smysl jeho vědomí a bytí (i když u některých jedinců si nejsem tak úplně jistý:-). Až počítač / robot bude schopný ne rozlišovat a imitovat emoce, ale sám je prožívat a uvědomovat si své já, přestane být pouhým počítačem / robotem, ale stane se životní formou. Pak se ale musíme ptát: "dokážeme si představit, že jsme nahraditelní jinou inteligentní formou života?"
Proto bychom se měli snažit naučit se žít kvalitně, s rozumem a morálním kreditem, rozvíjet, to co je v nás lidské a co považujeme za kladné, aby náš odkaz nebyl tak snadno nahraditelný :-)
-
Ladislav Schnaiberg · Taky sem to nakonec zvladnul
Jan Krásný Díky za reakci. Určitě se to stane a jestli ne sme jako konstruktéři umělé inteligence k ničemu. Robota si představte jako myslícího jedince a nemusíte slovíčkařit.
Možná jste se zajímal o prognózy dalšího vývoje lidstva - jakou má šanci přežít 1, 10e+3, 10e+6 let? Opravdu mizivou. A kdyby náhodou tak za 10e+9 je šance ještě menší a menší. Jediné co známe a je téměř nezničitelné jsou bity - teda software. Proto jsem shora položil otázku o nahraditelnosti. Lidstvo jistě vyhyne a jestli budeme mít štěstí zůstane tu po nás ve vesmíru nějaký SW v lepším případě i HW...
Doufám že jsem Vás dostatečně vyprovokoval k další reakci :-)
-
Ladislav Schnaiberg Tady už bysme zasahovali hodně do hloubky teorií a tomu jsem se původně chtěl trochu vyhnout :-) Lidstvo má tu skvělou vlastnost, že je velmi přizpůsobivé, to nemusím ani zmiňovat, je to známé klišé. Teď je otázka, čemu se v budoucnu bude muset přizpůsobovat a jak naloží se svojí existencí a bojem o přežití. Dřívě jsme byli ohroženi lokálně, na malých územích, nyní jsme ohrožováni globálně a pravděpodobně to bude vést k potřebě expanze za tuto "lokalitu" tak jako tomu bylo kdykoliv v minulosti. Co bude s lidstvem a jak, kde a jestli přežije je tedy otázkou, kterou si nemyslím, že bychom mohli dnes vyřešit.
Co se týče ale robotů, jejich éra se jistojistě blíží ke konci. Myslím tím klasických robotů-plecháčů. Jsme na pokraji věku, kdy se začíná rozvíjet biomechanika a je velmi pravděpodobné, že se bude stále... více dostávat do robotiky. Bity, ty končí tam, kde začíná magnetické pole. Novým směrem je vytvořit právě řídící jednotky na základu biochemie a biomechaniky. Umělá inteligence je stále jen vyhodnocování matematických procesů a střelba náhody. To ale není inteligence. Inteligence je pro mě spojena právě se sebereflexí, se schopností umět se vcítit a na základě toho reagovat. Je to schopnost jednat kolikrát iracionálně, protože si myslíme, že to tak je správně. Myslím, že smyslem člověka není vytvořit takovou inteligenci. Ale když se to povede a člověk stvoří dejme tomu novou životní formu, bylo by dobré, aby pokud taková forma lidskou existenci přežije, vzhlížela k ní jako ke vzoru, nikoliv jako ke stvořiteli nebo k něčemu co nedosahovalo takových či makových kvalit a z čeho je nutné se poučit. Pak budeme úspěšní, v jiném případě se naše bytí dá sotva za úspěch považovat.
Tak jako tak si nemyslím, že tuto novou životní formu budeme moci považovat za robota, ale bude to samostatný živoucí druh.
PS: Ono všechny ty plechy a kovy mají sice vyšší trvanlivost / životnost, jenže jejich problém je v tom případě jejich omezená kapacita a pružnost. Věci na molekulární / biologickém základu mají obrovské výhody díky regeneračním schopnostem a základním chemickým vlastnostem. Schopnost adaptace, posílení fyziologických schopností. Schopnost přetvářet téměř jakoukoliv látku na stavební hmotu a energii a to prakticky nonstop po neskutečně dlouhý čas. To by kovy, tak jak je známe teď, dokázali jen při nukleárních reakcích a za obrovských teplot / tlaku. V tom případě by ale najednou ztráceli svojí trvanlivost :-) ...
-
Jan Krásný
No musím souhlasit i nesouhlasit. Jistě píšete bezchybně a vědecky korektně, ale chybí mi fantazie. Robot - myslim o ních psal dost dobře asimov (myslim se ještě uslyší o zákonech robotiky :-) ), robot může být a je mnohem širší pojem než plechovka. A já hovořím o inteligentních robotech. Lidi sou opravdu chudinky to mají borgové pravdu. Jedině na Zemi a to ještě ne všude a už vůbec ne bez pomůcek (oblečení) dokáží lidé žít. Sme prostě ubožáci a měli bychom si to přiznat. JEdiné v čem může lidstvo přežít sou stroje a jejich myslící verze. Samozřejmě lidstvo dřív nebo později zhyne. NEmusí to být neshodou s roboty, prostě do Země narazí planetka a lidsvo je v háji, roboti ne... Nebo dojde kyslík a je šmidra za pár vteřin celé miliardy pá pá... To že vzniká biomechanika atp. je to fajn a tuhe snahu chápu jako touhu vylepšit člověka. Ale je to zbytečná práce. Lidi sou prostě moc křekhý a hmotný, nepřenostitelní. Je potřeba matematicky popsat myšlení a to určitě příjde. myslím lidstvo je hodně blízko. A nevim o tom, že bylo někdy blíž. Taky tu sou různý kvantový počítače. Myslim že to nejni až taková sci-fi. Navíc jak se ukazuje právě sci-fi, ač ještě donedávna považováno za brak, celkem schopně předpovídá (trefuje) budoucnost. možná už chápete proč sem se tázal: každý je nahraditelný, ale dokážete si představit, že každý je nahraditelný počítačem - robotem? Vy zatím vycházíte - ne představit si to neumím ;-)
-
Ladislav Schnaiberg Protože to není možné. Stroj je nemyslící (myšlením nemyslim počítání algoritmů) věc bez života. Živoucí bytost není stroj. Stroj nedokáže nahradit člověka, protože mu bude chybět právě život a to co jsem již zmínil, neb to jest projevem života. Ano, pokud tím myslíme, že na světě bude místo lidí hromada robotů, to možné je, ale stejně tak já můžu tvrdit, že roboty nahradí kamení nebo radiový signál, až se proletí všechno černou dírou a budu mít stejnou pravdu. Jde o hodnotu života a tu neživá věc nedokáže nahradit. Jelikož vidím, že jste zřejmě fanda do star treku, rád bych zde nezmínil borgy, ale např. Data, který nese odkaz lidství a který dobře vysvětluje vztah mezi hodnotou robotického života bez života a roboticko lidského života.
To ale jsou pořád prd spekulace ;-) Pokud totiž se dotýkáte už kvantové... fyziky, musíte se dotknout také síly myšlenky a vědomí, jež s danou problematikou v mnoha ohledech souvisí. Pak se dostáváme k vývoji, kde myšlení funguje pouze jako čistá energie (což myšlenka je) a kde tato energie je schopná měnit či přizpůsobovat hmotu. Vzhledem k tomu, že jediná známá takto myslíci jednotka ve vesmíru je člověk, je to právě člověk, který se nejblíže podobá bytosti Q.
bytost Q > borgové :D
ad biomechanika: tato věda nevzniká kvůli vylepšování člověka. Vzniká kvůli vylepšování strojů, protože jejich kapacita začíná být vyčerpaná. Skončili jsme u křemíkové mřížky a dál to prostě nejde. Variabilita a rychlost s jakou dokáže pracovat biomateriál je daleko méně náročný na obsluhu a především je neomezený na kapacitu. V praxi to znamená, že se sám může vylepšovat a učit bez potřeby jaderného štěpení. Důkazem toho jaký to má potenciál je mozek, který není jakýkoliv stroj schopný překonat ve správě procesů a mnoha dalších věcech. Ano, neumíme počítat z hlavy vectory ani 33 na sedmou, ale to není kvalitativní funkce. Dokážeme spracovávat v neskutečně vysoké kvalitě tolik vjemů, ovládat tolik buněk a mít pokrytí takových informací a to bez jakéhokoliv vytížení, náročnosti na energii nebo bez potřeby emitovat do prostoru miliony stupňu celsia. Na druhou stranu vytvořit takovouto biologickou jednotku je extrémě náročné. a je to jen jedno z hledí do budoucna. To druhé je právě zmíněná kvantová fyzika. Ta ale je asi tak stejně daleko od realizace.
PS: Jak si představujete, že když do nás narazí meteorit, stroje přežijí zatímco lide zemřou? Co já vím, můj počítač je daleko náchylnější na okolní podmínky nežli já :-) Mimochodem: wiki/Solar_storm_of_1859 pokud by se objevilo něco takového (což se ob 11 let může kdykoliv přihodit), je po robotech :D ...
|